Na úvod si ukážme niekoľko čísel, ktoré dokumentujú úspech systému WordPress.

 • 65 % – podiel na globálnom trhu
 • 76,5 mil. – počet blogových stránok bežiacich na tejto platforme
 • 50 000 – denný nárast nových webov vo WordPresse
 • 130 496 012 – stiahnutí v roku 2016

Tieto pôsobivé údaje sa neustále zvyšujú. Prečo je teda WordPress taký populárny?

Je zadarmo a “open source”

Kráľa CMS systémov z neho robí dostupnosť na rovnakej platforme pre milióny ľudí. Jeho základná verzia je navyše dostupná na komerčné aj nekomerčné použitie úplne zadarmo. Stiahnuť sa dá z oficiálnej webovej stránky wordpress.com. Pre náročnejších používateľov ponúka WordPress za poplatok tisíce modulov a tém, vhodných na čokoľvek, čo si v rámci internetu dokážete predstaviť. To, že je WordPress svetový fenomén, vnímajú aj webhostingové spoločnosti, ponúkajúce optimalizované WordPress webhosting balíčky. Jednou z takýchto spoločností na Slovensku je napríklad Webglobe – Yegon.

Je v ňom možné vytvoriť takmer čokoľvek

WordPress už dávno nie je len nástrojom na blogovanie. Fungujú na ňom webstránky svetových lídrov v technológiách, zábave či športe. Jadro softvéru je vyvíjané stovkami developerov po celom svete, čo zabezpečuje množstvo dostupných riešení a poskytuje možnosť vytvárať kvalitné webové stránky s potrebnými funkciami.

Aké weby je možné vybudovať v CMS WordPress?

  • Prezentačné webové stránky – administratívne rozhranie je možné upraviť tak, aby vyhovovalo presne zadaným potrebám a požiadavkám každého užívateľa.
  • E-shop – jeho tvorba v systéme WordPress v kombinácii s WooCommerce zaručí užívateľovi jednoduchú online obsluhu vrátane dostupných platobných modulov.
  • Systém na predaj online vstupeniek – v tomto prípade je možné vytvoriť PDF lístok s čiarovým kódom, ktorý sa následne validuje online. Pri konkrétne zadefinovanej požiadavke je možné použiť aj hardware čítačku čiarových kódov.
  • Firemný informačný systém – užívatelia tohto systému dosiahnu maximum v manažmente svojich kontaktov a údajov vo forme, akú si zvolia.

Je „SEO friendly”

Pri optimálnom nastavení všetkých parametrov WordPress platformy je možné dosiahnuť výborné pozície vo vyhľadávači Google. Pri plnej podpore Google Analytics má WordPress vstavanú štatistiku sledovania so správami, ktoré ponúkajú rýchly pohľad na aktivity vyvíjané na užívateľskej stránke. Používatelia internetu sa postupne presúvajú od desktopov a prenosných počítačov k smartfónom. WordPress aj v tejto sfére využíva najmodernejšie technológie, čo stránkam taktiež zvyšuje kredit vo vyhľadávaní Google. Najmodernejšie “mobile friendly” WordPress témy pre rok 2017 nájdete tu.

Medzi ďalšie podstatné dôvody, prečo Google miluje WordPress webstránky môžeme zaradiť aj kvalitné technológie (PHP, HTML, CSS, JavaScript) či možnosť optimalizácie rýchlosti načítania stránok, ktorej Google aj užívatelia v poslednej dobe prikladajú obrovský význam.

Je inštinktívny

Vývojári sa rozhodli vytvoriť intuitívnu webovú platformu prístupnú aj neskúseným začínajúcim blogerom. WordPress je preto navrhnutý tak, aby používatelia mohli v redakčnom systéme jednoducho pridávať články a editovať obsah. Mnohí tvrdia, že ak začnete s jeho požívaním, iný CMS systém už nebudete chcieť vidieť.

Je efektívny a bezpečný

CMS WordPress systém ponúka multifukčné riešenia. Je vhodnou voľbou pre všetkých budúcich používateľov a tou najideálnejšou možnosťou pre náročných klientov, ktorí očakávajú rýchle dodanie webstránky. Platforma WordPress poskytuje možnosť efektívnej práce s prihliadnutím na čas realizácie podľa konkrétne zadefinovaných požiadaviek. Požívatelia sa nemusia báť ani o bezpečnosť. WordPress je pri pravidelnej aktualizácii úplne bezpečný.

Vo WordPresse spolu budujeme webstránky už viac ako 5 rokov. Skúsenosti, ktoré s ním majú jednotliví členovia nášho tímu, sú však ešte mnohonásobne väčšie.