Vlna záujmu publika o populárnu tému sa rozlieva naprieč sociálnymi sieťami aj tradičnými informačnými kanálmi. Objektívne musíme uznať, že inak to ani nejde – aj vy ste si zrejme všimli výkyvy počasia, ktoré majú dopad nielen na prírodu samotnú, ale tiež na globálnu ekonomiku. V dôsledku týchto zmien sa značky ocitajú pod značným tlakom verejnej mienky. Musia, ale i chcú reagovať. Mnohí vrcholoví manažéri pociťujú potrebu angažovať sa rovnako, ako ich spotrebitelia. Sú však obe skupiny na jednej lodi? Podľa prieskumu Kin&Co. až 60% opýtaných Britov verí, že riadiaci pracovníci korporácií by mali aktívne viesť značky do boja proti klimatickým zmenám. Veď sú to – v očiach spotrebiteľov – práve korporácie, ktoré významnou mierou prispeli k negatívnej zmene klímy.

Radikálna zmena stratégie

Britská podnikateľka, riaditeľka CBI (Confederation of British Industry), Carolyn Fairbairn opísala víziu zmeny v myslení značiek ako zásadný prelom v podnikaní ako takom: “Spoločnosti musia reagovať na rastúce požiadavky investorov a zákazníkov prioritizovaním klimatických zmien. Firmy sa nebudú “len” vyhýbať nežiadúcim dopadom na prírodu, ale budú sa snažiť predbehnúť svoju konkurenciu.” Ako dodáva, táto myšlienka platí naprieč celým podnikateľským spektrom. Dobrou správou je, že značky skutočne reagujú želaným spôsobom, akokoľvek nadnesene môžu na prvý pohľad požiadavky znieť. Až 181 šéfov z 200 najväčších amerických spoločností v roku 2019 oficiálne zmenilo zásadný cieľ svojho podnikania – prioritou vraj už nie je kumulovanie finančných ziskov pre akcionárov, ale zlepšovanie prostredia a spoločnosti. Taktiež z hľadiska získavania nových talentov sa do popredia dostáva podmienka, aby budúci zamestnanci dbali o životné prostredie a správali sa eticky.

O krok pred ostatnými

Výsledky, ktoré sú odrazom nastavenia takmer celej spoločnosti, sú v súlade s očakávaniami najmä mladších generácií. Bude to však stačiť? Populácia je totiž voči značkám dlhodobo negatívne naladená.

Len snaha nestačí

Každá značka, ktorá chce vo svete environmentálnych zmien prežiť, musí vyvinúť omnoho viac úsilia a ponúknuť skutočné riešenia. Skvelým príkladom je spoločnosť Greggs. Greggs je jednou z najúspešnejších celoplošných britských pekární, ktorá každý týždeň zákazníkom predá 1,5 milióna párkov v rožku. Napriek dominantnej pozícii a nespochybniteľnému úspechu sa značka rozhodla reagovať na online petíciu, ktorú iniciovala organizácia na ochranu zvierat PETA (petíciu podpísalo 20 000 podporovateľov). V snahe zlepšiť svoje podnikanie environmentálnym smerom uviedol Greggs na trh spoločnosť, ešte v minulom roku, vegánsku verziu párku v rožku a v marketingovej kampani vyzvala spotrebiteľov, aby urobili “krok správnym smerom”. Výsledkom tejto riskantnej aktivity je výrazný podnikateľský úspech s novým produktom. V rámci environmentálneho postoja sa dokonca Roger Whiteside, CEO spoločnosti, stal sám vegánom. Niektoré svetové značky dokonca aktívne spolupracujú na návrhu inovatívnych riešení pre iné značky. Napríklad Amazon navrhol značke P&G ekologické balenie pre obľúbený čistiaci prostriedok Tide, výsledkom čoho je výrazné zníženie použitého plastu a ďalšieho balenia pre logistické účely.

Ani Slovensko však úplne nezaostáva v nastolenom “zelenom” trende. Podľa magazínu Forbes “Takmer tretina firiem (31 %) na Slovensku už v uplynulom období zaviedla rôzne opatrenia na zníženie svojho negatívneho vplyvu na životné prostredie, zatiaľ čo ďalších 46 % podnikateľov takéto opatrenia začala zavádzať v roku 2020.” A hoci môžeme prirodzene očakávať nárast koncových cien, až 18% podnikateľov tento krok urobiť neplánuje.

Filozofia, vízia a realita

Je zrejmé, že spotrebiteľom a fanúšikom značky dnes nestačí proklamované odhodlanie bojovať proti klimatickým zmenám vyjadrené vo forme filozofie brandu. Nestačí len myslieť zeleno, zodpovedne a hľadať obnoviteľné zdroje, spoločnosť už vyžaduje od firiem jasnú víziu pretaviteľnú do konkrétnych činov. Ak chcete držať tempo s tými najlepšími, musíte byť pripravení urobiť krok vpred, pretože ak tento krok neurobíte vy, skôr či neskôr ho urobí vaša konkurencia a v očiach verejnosti tým získa náskok, ktorý len ťažko dobehnete. Zároveň však nezabúdajte aj na isté riziko: Pri nejasnej ekologickej filozofii môžu zákazníci nabrať pocit, že ide len o plané sľuby a pôvodne dobre mienená aktivita sa môže obrátiť proti vašej značke. Takáto neurčitosť (tzv. “greenwash”) dokáže narobiť obrovské škody vo vzťahoch s verejnosťou, ktoré je neskôr ťažké napraviť.

Máte záujem dať zelenému prístupu vašej značky zelenú? Poďte si o tom s nami pohovoriť, radi vás touto významnou zmenou prevedieme.