Keďže jednou z najsilnejších zbraní proti šíreniu koronavírusu je jednoducho zostať sedieť doma, úspešne svetové značky v čase pandémie vývijajú aktivity, ktoré by tento trend podporili. Zrejme nenájdeme silný brand, ktorý by váhal komunikovať výzvy na zodpovedné správanie a zdravotné opatrenia. Vyčleňujú finančné prostriedky na pomoc v spoločnom boji alebo ponúkajú svoju odbornú pomoc pri riešení urgentných problémov. Rovnako však mnohé značky ponúkajú ľuďom silnú motiváciu zostať doma, pretože svet nekončí a show must go on.

Ľudia túžia po informáciách

Po počiatočných horúčkovitých a neistých krokoch marketérov po celom svete bolo zrejmé, že žiadny útlm v komunikácii nenastane. Práve naopak – ľudia trávia v online svete ešte viac času, než zvyčajne. Hľadajú informácie, ktoré by im pomohli pochopiť novú realitu a zároveň potrebujú praktický návod, ako sa v nepoznanej situácii zachovať.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Ace Matrix sa len 10% opýtaných respondentov nepáčia zmienky o koronavíruse resp. ochorení Covid-19 v komunikácii brandov. 42% naopak súhlasí s akoukoľvek zmienkou a pre ďalších 44% to závisí od typu zmienky a toho, ktorá značka odkaz komunikuje. Až 75% ľudí, ktorí sa zúčastnili prieskumu si však myslí, že značky majú preukázať spoločenskú zodpovednosť a pomôcť v boji proti ochoreniu.

Ako ľudia vnímajú komunikáciu značiek v čase krízy

Etika a zodpovednosť

Koronavírus sa šíri celým svetom, no zároveň s ním sa šíria aj pozitívne, ľudské príbehy. Výkonní riadiaci pracovníci, marketingoví riaditelia, ale aj ľudia na nižších pozíciách spájajú svoje sily, aby pomohli.

Spoločnosť Isinnova prispela svojou snahou a vyvinula ventil umožňujúci dýchanie. Aktivita nasledovala po informácii o nedostatku tohto výrobku od miestnej novinárky. V priebehu troch hodín navrhli zariadenie, ktoré po otestovaní ihneď začali tlačiť na 3D tlačiarňach. Keďže kapacitne nestíhali produkovať potrebné množstvo ventilov so životnosťou približne osem hodín, oslovili na spoluprácu spoločnosť Lonati, ktorá taktiež vlastní 3D tlačiarne. Spoločným úsilím sa tak dostali do stavu, kedy dokážu pokryť potrebu produktu v nemocniciach. Moderné spotrebné technológie teda pomáhajú aj tam, kde sme to nečakali.

Americký Amazon okrem iných opatrení rozhodol o okamžitom navýšení miezd svojich pracovníkov o 2 doláre (resp. Eurá a Libry). Vyčlenil tiež 350 miliónov dolárov na kompenzáciu strát zamestnancov, dotknutých krízou.

Pozitívnym príkladom je aj Jack Ma, zakladateľ spoločnosti Alibaba. Spojeným štátom daroval 500 tisíc testovacích kitov na koronavírus, Európe zasa 2 milióny ochranných masiek. Ďalších 500 tisíc daroval samotnému Taliansku, ktoré kríza zatiaľ postihla najviac na starom kontinente. Jack Ma tak dokázal, že bez ohľadu na obchodnú vojnu medzi USA a Čínou spôsobenou politickými rozhodnutiami vieme byť k sebe ľudskí. Mimochodom, je to práve Alibaba, ktorej umelá inteligencia pomáha v diagnostike ochorenia (s 96%-nou úspešnosťou) a tiež participuje na vývoji účinnej vakcíny.

Pomocná ruka silných

Koronavírus zasahuje do života všetkých, no niektorých ľudí ohrozuje nielen zdravotne, ale aj finančne. Mnoho malých podnikateľov či ľudí pracujúcich na polovičný úväzok patrí k tým najohrozenejším. Práve na týchto myslí Microsoft, ktorý sa zaviazal platiť štandardné sadzby aj počas epidémiou vynútených skrátených hodín. Platí to aj pre prípady, kedy služby týchto pracovníkov nebudú využívať. Pri Microsofte môžeme spomenúť tiež aktivitu ich dcérskej značky, profesionálnej siete LinkedIn, v rámci ktorej ponúkajú 16 kurzov celkom zadarmo. Okrem toho Microsoft a Amazon darovali 2,5 milióna dolárov na pomoc postihnutým v Seattli a Amazon sám založil nadáciu, do ktorej vložil prvý príspevok vo výške 25 miliónov.

Ďalší gigant Google sa rozhodol poskytnúť zadarmo produkty Hangouts Meet, G Suite Education a G Suite, ktoré v tejto forme môžete voľne využívať do 1. júla. Okrem toho založil Covid-19 fond za účelom vyzbierania finančných prostriedkov na podporu zníženia následkov pandémie. Mnoho ďalších spoločností ponúka kurzy, e-learning, knihy zadarmo, či iné formu motivácie zostať doma.

Módne značky tiež zavelili do boja prispievajú finančnými prostriedkami: Dolce & Gabbana sponzoruje projekt Humanitas University na skúmanie koronavírusu. Giorgio Armani venoval 1,43 milióna dolárov štyrom nemocniciam v Ríme a Miláne, francúzska skupina Kering (v jej portfóliu nájdeme značky ako Gucci, Bottega Veneta) uvoľnila 2 milióny Eur na boj s vírusom. Pridáva sa aj Prada, ktorá milánskym nemocniciam darovala dve plné jednotky intenzívnej starostlivosti a resuscitácie.

Ďalšie spoločnosti ako Apple, Amazon, McDonald’s, Wallmart a mnohé iné myslia na svojich zamestnancov formou ohromného navýšenia rôznych benefitov, zmierňujúcich dopad pandémie.

Zostať doma neznamená izoláciu, ani nudu

Moderné je byť spolu, no každý zvlášť. Je to reálne? Odpoveď na túto otázku poskytujú práve najsilnejšie svetové značky. Áno, je to možné a v tejto situácii veľmi žiadúce. Pre rizikové skupiny dokonca nevyhnutné.

Heslom dňa je „Sami, ale spoločne“. Hashtag #AloneTogether je spolu s claimom Budeme vám robiť spoločnosť hlavným sloganom kampane hudobných kanálov MTV, Comedy Central, CMT a VH1. Na šírenie posolstva využívajú všetky dostupné kanály, okrem tradičných hviezd Facebooku, Instagramu a YouTubu je to aj vzmáhajúci sa TikTok.

Svoju úlohu pochopili aj ostatné značky a organizácie ponúkajúce zábavu. Misia je jasná: udržať ľudí v bezpečí domova a pomáhať tak v boji s ochorením Covid-19. V záujme toho Berlínska filharmónia sprístupnila vo svojej digitálnej sieni vyše 600 koncertov za posledných desať rokov, vrátane prestávkových rozhovorov so sólistami a dirigentmi. Pre tých, čo dávajú prednosť tichu, ponúka Mestská knižnica Praha knihy na stiahnutie úplne zadarmo, ak vás čítanie nebaví, skúste chytiť do rúk farbičky: spoločnosti Mercedes-Benz či Audi ponúkajú knihy s omaľovánkami na stiahnutie zadarmo.

Verejnoprávna BBC začala s rovnakým cieľom vysielať hneď niekoľko programov. Okrem iných sú to zábavné detské bábkové “maratóny”, edukatívne programy, rôzne akadémie aj pre tínedžerov a tiež dospelých. Rovnako sú veľmi aktívni v online priestore, kde napríklad ponúkajú virtuálny knižný festival, čítanie naživo a mnohé ďalšie aktivity. Česká verejnoprávna televízia ČT ponúka vzdelávací projekt pre deti menom UčíTelka.

Mnoho top umelcov pomáha tým, že streamuje svoje nové albumy, prihovára sa svojim fanúšikom a podporuje ich v karanténe. Dua Lipa zverejnila celý svoj nový album Future Nostalgia na YouTube livestreame, Miley Cyrus spolu s Paris Hilton využili live stream Instagramu tiež na komunikáciu so svojimi fanúšikmi. Svoju pomoc prisľúbili aj Jennifer Lopez, Lizzo, Jay-Z, Beyonce, Harry Styles a ďalší.

Ste na pochybách, ako komunikovať so svojimi fanúšikmi a celou online komunitou v čase krízy? Premýšľate, aké posolstvá a akou formou zdieľať? Ako budovať fanúšikovskú základňu prostredníctvom aktivít online? Ak hľadáte pomoc pri podobných otázkach, obráťte sa na nás. Radi sa s vami podelíme o naše skúsenosti a zodpovieme vaše otázky o budovaní značky v čase pandemickej krízy.